webwr2Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla Internetu

Joanna Wrycza-Bekier

Tekst internetowy wymaga zupełnie innych reguł niż tekst tradycyjny – Internet stanowi odrębne medium, które wpływa nie tylko na formę tekstu, ale również na charakter innych mediów. Dziś tekst walczy o uwagę odbiorcy z kolorowymi banerami, krzykliwymi reklamami i filmikami. Dlatego jeśli chcemy, by nasz tekst zaistniał w Internecie, musimy poznać rządzące nim reguły.

Tworzenie tekstów na potrzeby Internetu, czyli webwriting, jest dziedziną dość młodą, co może tłumaczyć brak na ten temat książek na polskim rynku. Powstałą przez lata lukę stara się wypełnić pani Joanna Wrycza-Bekier swoją książką zatytułowaną Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla Internetu. Pani Joanna od wielu lat zajmuje się tworzeniem tekstów internetowych zarówno teoretycznie, prowadząc kursy internetowe, jak i praktycznie przez prowadzenie blogów. Zważywszy na doświadczenie pani Joanny, z wielką ciekawością sięgnąłem po książkę. Czy było warto?

Na 194. stronach autorka omawia m.in. ogólne zasady projektowania stron internetowych, oraz tworzenie tekstów pod SEO (Search Engine Optimization). Porusza takie tematy jak: dziennikarstwo internetowe, tekst reklamowy, oraz pisanie e-maili, komunikatów prasowych i tweet’ów. Zawarte w rozdziałach informacje opatrzone są licznymi przykładami, cytatami, oraz ćwiczeniami do samodzielnego wykonania, a także listą pozycji dodatkowych dla czytelników zainteresowanych głębszym poznaniem tematu. Niech jednak nikogo nie zwiedzie stosunkowo mała objętość książki – zawarte w niej informacje są bowiem zwięzłe i rzeczowe, czyli dokładnie takie, jakich oczekuje się od profesjonalnego webwriter’a.

Jako laikowi, stawiającemu pierwsze kroki w webwriting’u, zależało mi na książce, która w przystępny sposób opisze szeroką problematykę tworzenia tekstów dla Internetu. Miałem dość marnowania czasu na czytanie w większości niekompletnych, wybiórczych i powtarzających się informacji zawartych w Internecie.

Po lekturze stwierdzam, że książka pani Joanny sprostała mym oczekiwaniom, choć nie uniknęła w moim odczuciu pewnych niedoskonałości. Najbardziej ze wszystkich doskwierał mi brak rozwiązań ćwiczeń, bez których, w mojej opinii, tracą one sens. Zdaję sobie sprawę, że ćwiczenia problemowe mogą mieć kilka rozwiązań, ale wierzę, że można było wskazać najlepsze spośród nich jako przykłady.

Pozostałe ze wspomnianych niedoskonałości dotyczą niewyrównanego moim zdaniem stopnia szczegółowości omawianych tematów. Przykładowo lista polecanych fontów odbiega od głównego tematu książki, natomiast temat SEM (Search Engine Marketing) wydaje się być zaledwie „liźnięty”.

Podsumowując, gorąco polecam książkę pani Joanny każdemu webwriter’owi – zarówno początkującemu, jak i bardziej zaawansowanemu. W obu przypadkach książka ma coś ciekawego do zaoferowania. Choć nie jest to kompendium odpowiedzi na każde pytanie, stanowi doskonały punkt do rozpoczęcia własnych poszukiwań. Dlatego przy pisaniu tekstu na potrzeby Internetu, warto ją mieć zawsze pod ręką.

Oceń tekst: 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 4,00 z 5)

Loading...