Pojedynczy plik możesz obrobić na dowolnym programie graficznym (np. darmowym Gimpie), lecz dopasowywanie kolekcji zdjęć może okazać się problematyczne. Do tego celu idealnie nadaje się program ImageMagick, który możesz ściągnąć stąd.

Pewnym utrudnieniem może być fakt, że programem ImageMagick operuje się z poziomu linii poleceń systemu operacyjnego, czyli tzw. konsoli. W systemie Windows 7 konsolę uruchamia się klikając ikonę Start->Akcesoria->Wiersz polecenia, lub uruchamiając plik cmd.exe.

Wstęp

Poprawny wymiar obrazu dla Instagrama to:

  • 1080×1080 dla obrazów kwadratowych,
  • 1080×1350 dla obrazów pionowych,
  • 1080×556 dla poziomych.

Jeśli Twój obraz lub zdjęcie ma inne proporcje, wówczas zostanie przycięty.

Jeśli chcesz publikować całe obrazy lub fotografie, musisz je wcześniej odpowiednio obrobić. Obróbka polega na:

  • dopełnieniu obrazu do wymaganej rozdzielczości pustymi obszarami o jednolitym kolorze,
  • skalowaniu, czyli zmianie rozmiaru.

Poniżej możesz zobaczyć wynik dopasowania mojego obrazu do wymaganych rozmiarów obrazu poziomego.

dopasowanie obrazu instagram

Dopasowywanie pojedynczego obrazu

Do zmiany rozmiaru i edycji pojedynczych plików służy polecenie convert z parametrami resize i extent. Służą one określeniu oczekiwanego rozmiaru obrazu wynikowego. Przykładowe użycie polecenia convert wygląda tak:

convert "plik_źródłowy" -resize 1080x1350 -gravity center -background black -extent 1080x1350 "plik_docelowy"

Gdzie „plik_źródłowy” to nazwa przetwarzanego pliku, a „plik_docelowy” to nazwa pliku wynikowego wraz z rozszerzeniem (ImageMagic potrafi konwertować między formatami plików). Należy pamiętać, że nazwy muszą jednoznacznie wskazywać plik, dlatego konieczne może okazać się wpisanie pełnej ścieżki do pliku.

Parametr background określa kolor wypełnienia obrazu. Dostępne kolory możesz znaleźć tutaj.

Natomiast parametr gravity określa sposób umiejscowienia przetwarzanego obrazu w rozszerzonej przestrzeni obrazu wynikowego (wartość center umiejscowi go na samym środku).

Przykład

Załóżmy, że chcę zmienić rozmiar i dopasować plik „pejzaz.png” z rozdzielczości 1310×962, na 1080×566. Chcę również, by wypełnienie było czarne. Oryginalny obraz przechowuję w katalogu „D:\Obrazy”, natomiast wynik chcę zapisać w katalogu „D:\Obrazy\Instagram” jako plik „pejzaz_inst” w formacie jpg. W tym celu wykonuję następujące kroki:

  1. Uruchamiam konsolę systemu Windows 7 (Start->Akcesoria->Wiersz polecenia).
  2. Wpisuję i zatwierdzam polecenie:
convert "D:\Obrazy\pejzaz.png" -resize 1080x566 -gravity center -background black -extent 1080x566 "D:\Obrazy\Instagram\pejzaz_inst.jpg"

Po wykonaniu tych operacji w katalogu „D:\Obrazy\Instagram” jest plik „pejzaz_inst.jpg”.

Dopasowywanie kilku obrazów na raz

Jeśli chcesz jednorazowo przetworzyć wszystkie pliki w katalogu, powinieneś użyć polecenia mogrify.

Uwaga: Polecenie mogrify zastępuje oryginalne obrazy przetworzonymi. Dlatego jeśli nie chcesz stracić oryginalnych plików, zrób ich kopię zapasową.

Polecenie przyjmuje dokładnie te same parametry, co convert z tą różnicą, że nie podajemy nazwy pojedynczego pliku, lecz nazwę katalogu, w którym przechowujemy oryginalne obrazy. Opcjonalnie można podać nazwę istniejącego katalogu na wyniki. Przykładowe wykorzystanie polecenia wygląda tak:

mogrify -path "katalog_docelowy" -resize 1080x1350 -gravity center -background black -extent 1080x1350 "katalog_źródłowy\*"

Wartość „katalog_docelowy” opcjonalnego parametru path określa ścieżkę katalogu wyjściowego. Zwróć uwagę na gwiazdkę na końcu nazwy katalogu źródłowego „katalog_źródłowy\*” – oznacza ona, że przetwarzane będą wszystkie pliki w katalogu bez względu na ich rozszerzenie.

Przykład

Chcę dopasować wszystkie obrazy z katalogu „D:\Obrazy” do wymaganych przez Instagram rozmiarów obrazu poziomego, tj. 1080×556. Wyniki chcę zapisać w katalogu „D:\Obrazy\Instagram”. W tym celu wykonuję następujące kroki:

  1. Uruchamiam konsolę systemu Windows 7 (Start->Akcesoria->Wiersz polecenia).
  2. Wpisuję i zatwierdzam polecenie:
mogrify -path "D:\Obrazy\Instagram" -resize 1080x566 -gravity center -background black -extent 1080x566 "D:\Obrazy\*"

Po poprawnym wykonaniu operacji, w katalogu „D:\Obrazy\Instagram” znajduję gotowe pliki.

Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Ci w dopasowaniu rozmiaru swoich prac do wymogów Instagrama. Starałem się być możliwie dokładny, lecz jeśli masz jakieś pytania, bądź sugestie, zapraszam do komentowania.

Jak oceniasz przydatność artykułu? 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 4,00 z 5)

Loading...