Dziś pokarzę Ci jak własnoręcznie wykonać wzór na koszulkę. Być może zastanawiasz się, po co robić wzór ręcznie, skoro istnieje wiele firm oferujących wysokiej jakości nadruki komputerowe? Otóż malując ręcznie nie jesteśmy ograniczeni rozmiarem wydruku, co daje pełną swobodę w wykorzystaniu przestrzeni koszulki. Poza tym wydruk komputerowy nie odda wyjątkowego charakteru rękodzieła.

1. Co będzie potrzebne?

Co jest potrzebne
Rzeczy potrzebne do malowania koszulki
 • Bawełniana koszulka,
 • farby do tkanin (kryjące w przypadku ciemnej koszulki),
 • pędzel syntetyczny, lub uniwersalny,
 • ołówek,
 • skalpel,
 • mata do cięcia,
 • rolka papieru śniadaniowego,
 • nożyczki do papieru,
 • arkusz papieru do naszkicowania wzoru,
 • słoik z wodą,
 • szmatka do wytarcia pędzli.

2. Przygotowanie szkicu wzoru, …

Szkic wzoru na koszulkę
Szkic wzoru na koszulkę

Gdy masz już wszystkie potrzebne przedmioty, przygotuj szkic wzoru w rozmiarze takim, by pasował na koszulkę. Zwróć uwagę, by wyraźnie zaznaczyć kontur, który przyda się przy rysowaniu szablonu.

 

 

 

 

3. … tworzenie szablonu, …

Przygotowanie szablonu
Przygotowanie szablonu

W następnym kroku przygotuj szablony z papieru śniadaniowego (jest cienki i nie przepuszcza farby). Nakładaj papier gładką stroną na rysunek tak, by objąć cały przenoszony obszar, a następnie obrysuj kontur. Warto zakreskować fragmenty do wycięcia, aby przypadkowo nie usunąć wewnętrznych części wzoru (np. przerwy między palcami) – w takich przypadkach warto zostawić większy kawałek, by potem zamalować go w fazie poprawek.

Ja przygotowywałem szablony tak, by móc nakładać pojedynczy kolor. Dlatego zrobiłem oddzielnie szablony dla jasnej i ciemnej strony gitary, a także oddzielne dla strun, torsu gitarzysty, jego ciała i włosów.

4. … wycinanie szablonu, …

Wycinanie szablonu
Wycinanie szablonu

Gdy szablony są narysowane, trzeba je wyciąć. Do tego celu posłuży skalpel i mata. Możesz użyć nożyczek, lecz te bywają dość nieporęczne przy wycinaniu szczegółów. Wycinaj wcześniej zakreskowane obszary.

 

 

 

5. … malowanie, …

Malowanie wzoru według szablonu
Malowanie wzoru według szablonu

Na koniec przyłóż szablon na wybrane miejsce koszulki i nanieś farbę. Zwróć uwagę, by poprawnie go dopasować do wcześniej namalowanego wzoru. Pomoże Ci w tym cienki papier, który dobrze przebija to, co jest pod spodem. Pamiętaj, by przed nałożeniem kolejnego szablonu poczekać na wyschnięcie farby.

 

6. … i gotowe!

Gotowy wzór na koszulkę
Gotowy wzór na koszulce

Po przeniesieniu ostatniego szablonu czas wprowadzić poprawki, i zamalować puste miejsca pozostałe po „nadlanych” szablonach. Jeśli wszystko poszło dobrze, masz przed sobą własnoręcznie wykonaną koszulkę! Brawo! 🙂

 

 

 

 

7. Uwagi

Na koniec kilka drobnych uwag. Farby do tkanin nie znoszą poprawek – tylko pierwsza warstwa barwi tkaninę, reszta zniknie po pierwszym praniu. Trwałość farby zależy również od temperatury wody użytej do prania. Najbezpieczniej jest prać w 30 stopniach Celsjusza, choć bywają farby trwałe w wyższych temperaturach.W zależności od producenta, niekiedy można zwiększyć trwałość farby przez prasowanie wyschniętego wzoru przez 5 minut żelazkiem nastawionym na temperaturę od 150 do 180 stopni Celsjusza (jak dla bawełny). Dlatego przed użyciem warto zapoznać się z treścią ulotki dołączoną do opakowania 😉

Więcej informacji na temat koszulek, rodzajów przędziwa i jego wpływu na trwałość koszulki, możesz znaleźć tutaj.

Mam nadzieję, że mój samouczek okazał się przydatny. Jeśli zrobiłeś/aś koszulkę, podziel się nią w komentarzu – chętnie ją zobaczę!

P.S. Dziękuję Pawłowi Składnikiewiczowi za cenne uwagi na temat farb do tkanin!

Oceń tekst: 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Brak ocen)

Loading...