Jak skanować duży obraz?


Jeśli rozmiar obrazu nie mieści się na płycie skanera, wówczas zeskanuj go fragmentami zwracając uwagę na to, by te pokrywały się ze sobą. W niniejszym poradniku pokażę Ci, jak połączyć zeskanowane fragmenty w jedną całość.

Do tego celu świetnie nadaje się darmowa aplikacja Hugin. Program umożliwia dwa tryby pracy: automatyczny, oraz ręczny, które omówię oddzielnie.

Tryb automatyczny

Otwieranie plików
 1. Aby rozpocząć pracę w trybie automatycznym, należy przełączyć się na prosty widok interfejsu (domyślny), a następnie wczytać obrazy do połączenia za pomocą przycisku Wczytaj zdjęcia (1).

 

 

 

 

Wybór typu obiektywu
 1. Zeskanowane obrazy nie posiadają informacji o obiektywie, musisz więc je wpisać ręcznie. Jako Typ obiektywu wybierz Normalny. W pole HFOV możesz wpisać wartość 50 (tak podpowiada dokumentacja), lecz z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej uzupełnić pole Ogniskowa wartością od 100 do 200mm w przypadku dużej liczby fragmentów.

 

 

Wyrównanie
 1. Kliknij przycisk Wyrównaj (2). Program automatycznie znajdzie punkty wspólne i zastosuje niezbędne optymalizacje.

 

 

 

 

 

Prostowanie
 1. Pozyskany w wyniku automatycznego przetwarzania obraz może być lekko zniekształcony (zaokrąglony). Aby go poprawić wejdź w zakładkę Przesuń/Przeciągnij (3), i kliknij przycisk Wyprostuj (4). Nie przejmuj się, jeśli widać łączenia pomiędzy fragmentami – zostaną one ujednolicone podczas renderingu.

 

 

 

Przycinanie
 1. Poprawiony obraz wciąż należy wykadrować. Służy do tego opcja Automatyczne przycięcie (6) w zakładce Ucięcie (5).

 

 

 

 

 

Renderowanie
 1. Nie pozostaje już nic innego, jak wyrenderować gotowy obraz. Wróć do zakładki Asystent (7), i kliknij Utwórz zdjęcie panoramiczne (8).

 

 

 

 

 

Ustawienia pliku wynikowego
 1. Otworzy się okno, w którym masz możliwość wyboru rozszerzenia i rozdzielczości pliku wynikowego. Po kliknięciu OK zapisz projekt, i poczekaj na wygenerowanie wyniku.

 

 

 

Tryb ręczny

Wybór trybu ręcznego

Tryb ręczny przydaje się, gdy potrzeba większej kontroli nad procesem łączenia, np. w wyborze punktów łączenia, w sposobie optymalizacji (gdy fragmenty różnią się kontrastem) itp. Aby przejść w tryb ręczny, przełącz się z poziomu menu (1) na interfejs zaawansowany, lub ekspercki.

 

 

 

 

Dodawanie obrazów
 1. Kliknij przycisk Dodaj zdjęcia (2). Pojawi się okno dialogowe z pytaniem o typ obiektywu i HFOV, w które wpisz dokładnie te same dane, co w przypadku trybu automatycznego.

 

 

 

 

 

Wybór typu optymalizacji
 1. Wybierz opcje optymalizacji geometrii (3) na Pozycje i pole widzenia (y, p, r, v).

 

 

 

 

 

 

Tworzenie punktów kontrolnych
 1. Teraz najciekawsza część, czyli definiowanie punktów łączenia. Przejdź w zakładkę Punkty kontrolne (4) i wybierz z poziomu listy (5) dwa fragmenty do połączenia. Zwróć uwagę, aby opcje automatycznie dostrój, automatycznie dodaj, oraz automatycznie estymuj (6) były zaznaczone.

Najlepszymi kandydatami na punkty kontrolne są miejsca charakterystyczne, jak np. kącik ust, pukiel włosów itp. Punkty tworzysz przez kliknięcie w interesujący fragment, który możesz doprecyzować dzięki automatycznemu powiększeniu. Następnie wskaż to samo miejsce na drugim obrazku. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, odpowiedniki kolejnych punktów kontrolnych powinny tworzyć się automatycznie.

Połącz ze sobą wszystkie fragmenty obrazu, definiując dla każdej pary minimum 5 lub 6 punktów kontrolnych, a następnie przejdź do następnego kroku.

 

Optymalizacja
 1. Z menu Edycja wybierz opcję Optymalizuj (7). Gdy optymalizacja dobiegnie końca, zastosuj wyliczone zmiany.

 

 

 

 

 

 

Otwieranie okna podglądu
 1. Otwórz okno podglądu panoramy (8).

 

 

 

 

 

 

 

Okno podglądu
 1. W oknie podglądu panoramy wybierz opcję Wyprostuj (9). Upewnij się, że podglądu dokonujesz w rzucie prostoliniowym (10), a następnie zamknij okno.

 

 

 

 

 

Składacz
 1. Przejdź do zakładki Składacz (11). Tutaj możesz automatycznie wykadrować obraz, wciskając przycisk Dopasuj ucięcie do zdjęć (12), oraz ustawić parametry pliku wynikowego (13). Aby wygenerować złączony obraz, kliknij Złóż! (14).

 

 

 

 

Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli coś nadal jest niejasne i masz jakieś pytania, zostaw komentarz, a postaram Ci się pomóc.

Oceń tekst: 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Brak ocen)

Loading...