Nowe życie (?)


Nowe życie (?)
Nowe życie (?)

Nowe życie to tytuł mojej pracy, która stanowi kolejną próbę ukształtowania formy obrazu zgodnie z leżącą u jego podstaw historią. Tym razem za temat obrałem wolność jednostki.

Miejsce urodzenia narzuca narodowość, religia określa miejsce w opisanym przez siebie świecie transcendentnym, kultura określa tożsamość i narzuca światopogląd, medycyna opisuje na poziomie biologicznym, a to tylko fragment gęstej sieci uwarunkować, jaką świat wita nowo narodzonego człowieka. Niewiele miejsca pozostaje dla siebie, swojego ja, tym bardziej, że w ferworze walki z codziennością nie ma czasu na refleksję.

A co, gdy kurz opadnie, i człowiek stanie twarzą w twarz z samym sobą? Co, gdy obojętny świat nie będzie już odwracać uwagi, i zostawi nieatrakcyjnego człowieka samemu sobie, przerażonego pustką ziejącą z lustra? Na człowieku spoczywa odpowiedzialność walki ze swym strachem. Może go pokonać, lub tłumić kolejnymi wynalazkami medycyny, a także używkami. Wolność: największy skarb i przekleństwo.

Dziwnym wydaje mi się fakt, że wszelkie uwarunkowania nie wypływają z niczyjej złej woli. Wręcz przeciwnie. Ludzie pragną, by ich potomstwo żyło w podobny, sprawdzony sposób; nie ma nic złego w tym, że człowiek chce zapewnić swym dzieciom bezpieczeństwo. Jesteśmy jednak bardzo ułomni w przewidywaniu skutków swoich działań, na co wskazuje negatywny wpływ cywilizacji na naszą planetę, oraz zamieszkujące ją organizmy. Cena bezpieczeństwa może być bardzo wysoka.

Droga do samopoznania jest długa i trudna. Gdy odrzuci się wszelki wpływ pozostaje jedynie dryfować na morzu możliwości, choć i to nie gwarantuje wyzwolenia, ponieważ ostateczną granicę wyznacza śmierć. Myślę, że to jeden z większych paradoksów życia – rodzimy się wolni po to, by przez resztę życia tę wolność odzyskiwać.

Oceń tekst: 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Brak ocen)

Loading...