Próbowałaś/-łeś nagrywać lub fotografować długotrwały proces (np. malowania obrazu), lecz masz mało miejsca na statyw i przez to problem z zachowaniem jego położenia między sesjami? Czy po zmontowaniu obraz delikatnie drga przez różnice między ujęciami wykonywanymi w różnym czasie? Jeśli tak, ten wpis jest dla Ciebie. Opisuję w nim krok po kroku mój patent na zachowanie pozycji statywu, który wymyśliłem przy okazji nagrywania kilkudniowej pracy nad obrazem „Paryż”.

Zapraszam!

Krok 1

Fot. 1. Co jest potrzebne?

Zaczniemy od skompletowania potrzebnych materiałów. Potrzebne Ci będą:

  • trzy plastikowe butelki (po jednej na nogę statywu) z wybrzuszonym dnem (np. po wodzie mineralnej),
  • nóż,
  • nożyczki,
  • rolka mocnej taśmy pakowej.

 

Krok 2

Fot. 2. Wycinanie markerów

Dla każdej nogi statywu wykonujemy tzw. marker. W tym celu odkrawamy nożem dno plastikowej butelki starając się, aby cięcie przeprowadzać w miarę prosto.

 

 

 

Krok 3

Fot. 3. Wyrównywanie markerów

Krawędź markera wyrównujemy nożyczkami. Nie musi być idealna – ważne, by nie chybotała się po położeniu na podłodze denkiem do góry (Fot. 4.).

Fot. 4. Markery gotowe do ustawienia

Krok 4

Fot. 5. Ustawienie pozycji markerów dla nóg statywu

Umiejscawiamy statyw, a następnie wsuwamy pod jego nogi markery przygotowane markery.

 

Fot. 6. Noga statywu w markerze

Krok 5

Fot. 7. Noga w mocowanym markerze

Ostatnim krokiem jest przyklejenie markerów do podłogi. Posłuży nam do tego taśma pakowa. Odcinamy kawałek i przyklejamy na brzeg markera (obok wgłębienia), potem na boki i na końcu do podłogi. Powtarzamy tę czynności dla drugiej strony markera. Należy uważać, by nie zakleić wgłębienia.

 

Krok 6

Fot. 8. Noga statywu w utrwalonym markerze

Umacniamy nasz marker, przyklejając taśmę pakową prostopadle do wykonanych w poprzednim kroku umocnień. Dzięki temu marker nie zmieni swojej pozycji gdy zostanie przypadkowo kopnięty lub nadepnięty.

 

 

Gotowe!

Fot. 9. Umocowane markery nóg statywu

Jeśli wszystko poszło dobrze, na Twojej podłodze powinny znaleźć się markery oznaczające położenie statywu kamery. Są one wystarczająco mocne, by przetrwać kilka burzliwych dni spędzonych na nagrywaniu/fotografowaniu!

 

 

 

Mam nadzieję, że mój sposób okaże się pomocny. A może masz jakiś inny sposób zapamiętywania położenia statywu? Jeśli tak, to podziel się nim w komentarzach.

Oceń tekst: 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Brak ocen)

Loading...