Na naukę nowych umiejętności nigdy nie jest za późno. W dobie ogólnodostępnego Internetu korzystanie z dobrodziejstw edukacji online (e-learning) nie stanowi problemu, wystarczą jedynie dobre chęci i odrobina samozaparcia. Istnieje mnóstwo platform tego typu, ja dziś szczególnie przyjrzę się jednej z nich.

Coursera to platforma e-learningowa oferująca kursy internetowe renomowanych uczelni. Specjalizacja to zestaw kursów tematycznych, których ukończenie otwiera drogę do specjalnego szkolenia ukierunkowanego na wykonanie projektu (tzw. Capstone Project). W niniejszym wpisie dzielę się swoimi doświadczeniami z przebiegu specjalizacji projektowania graficznego oraz opinią na jej temat.

Specjalizacje

Aby rozpocząć specjalizację należy wykupić miesięczną subskrypcję, której wysokość różni się w zależności od kierunku (w moim przypadku było to 49 dolarów miesięcznie, czyli ok. 170 polskich złotych). Subskrypcja daje pełny dostęp do materiałów wideo, quizów i zadań wszystkich kursów wchodzących w skład specjalizacji. Warto przy tym wspomnieć, że dostęp do materiałów wideo jest bezpłatny, co stanowi alternatywę dla osób chcących uczestniczyć w charakterze wolnego słuchacza. Opłata pobierana jest co miesiąc do momentu zaliczenia wszystkich kursów, lub anulowania subskrypcji.

Przebieg specjalizacji

Specjalizacja, w której uczestniczyłem, tj. Graphic Design (Projektowanie graficzne), jest stworzona przez uczelnię CalArts (California Institute of the Arts) i składa się z czterech kursów: Fundamentals of Graphic Design (Podstawy projektowania graficznego), Introduction to Typography (Wstęp do typografii), Introduction to Imagemaking (Wstęp do obrazowania), i Ideas from the History of Graphic Design (Pojęcia z historii projektowania graficznego). Ostatnim – piątym – kursem jest Brand New Brand, tzw. Capstone Project, który wymaga praktycznego wykorzystania pozyskanej wiedzy do zrealizowania projektu tożsamości wymyślonej przez siebie marki.

Kursy

Materiał kursu podzielony jest na tygodnie, podczas których należy wykonać określone zadania, np. obejrzenie materiałów wideo, przeczytanie tekstów, wykonanie quizów i ćwiczeń do oceny. Choć część z nich można wykonać w relatywnie krótkim czasie, to ćwiczenia bywają czasochłonne, np. stworzenie dziesięciu różnych prac wybranego przedmiotu dowolną techniką, stworzenie plakatu tylko z wykorzystaniem czcionki, lub opracowanie historii wybranej czcionki itp. Przy odpowiednim planowaniu czasu (czynność niezbędna podczas realizowania kursów online) nie stanowi to problemu, a jeśli ktoś jest bardziej dyspozycyjny może pokusić się na realizację materiału w czasie krótszym od przewidzianego.

Najciekawsze według mnie są ćwiczenia do oceny. Polegają one na wykonaniu określonego zadania, a następnie załadowaniu rozwiązania na platformę, aby stało się widoczne dla pozostałych uczestników. Od tego momentu nasza praca podlega ich ocenie według ściśle określonych kryteriów. To świetna okazja do weryfikacji pomysłów oraz wymiany opinii, ponieważ uwagi współuczestników bywają bardzo inspirujące (choć oczywiście nie jest to regułą). Warunkiem otrzymania oceny z ćwiczeń jest dokonanie minimum trzech ocen przydzielonych prac. Wyjątkiem jest wspomniany wcześniej projekt Capstone, który składa się tylko z ćwiczeń i wymaga wystawienia minimum pięciu ocen.

Certyfikaty

Aby uzyskać certyfikat kursu należy zdobyć minimalną liczbę punktów (najczęściej 80% sumy wszystkich punktów). Otrzymany certyfikat świadczy o odbyciu kursu na platformie Coursera, i nie jest akredytowany przez uczelnię. Ukończenie specjalizacji uwieńczone jest oddzielnym certyfikatem.

Podsumowanie

Materiały kursów są dość obszerne i uczciwe ich przerobienie, wraz z rozwiązywaniem quizów i ćwiczeń na ocenę, wymaga dużego zaangażowania. Niestety nasz wysiłek nie doczeka się szerokiego uznania, ponieważ uczelnie nie akredytują swoich kursów. Zapewne ma to związek z niemożnością zapobiegania oszustwom, jak choćby ściąganiu, czego regulamin Coursery zabrania pod karą usunięcia konta.

Kolejnym problemem może być system oceniania współuczestników, który bywa czasem niesprawiedliwy, innym razem znów zbyt pobłażliwy. Należy pamiętać, że certyfikat nie zawiera informacji o liczbie zdobytych punktów, może więc otrzymać go osoba, która ledwie „prześlizgnie” się przez kurs tj. zrealizuje go na granicy dopuszczalności. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że bardzo rzadko zdarzają się takie osoby, poziom jest średnio-wysoki, a współuczestnicy to często bardzo otwarci i chętni do pomocy ludzie.

Realizowanie kursów internetowych jest zajęciem wymagającym umiejętności planowania czasu, samozaparcia, samodyscypliny i motywacji. Ukończenie specjalizacji to proces mogący trwać nawet pół roku i jako taki stanowi ogromne wyzwanie. Kursy i specjalizacje oferowane na Courserze, choć nie bez wad, stanowią według mnie świetne źródło dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę z wybranej dziedziny, lub poszukujących czegoś nowego. Nie polecam ich jednak tym, którzy oczekują formalnego potwierdzenia zdobytych umiejętności, ponieważ certyfikaty mają charakter raczej symboliczny.

Oceń tekst: 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)

Loading...