Niniejszy samouczek pokazuje jak zrobić zdjęcie obrazu i obrobić je w darmowym programie graficznym GIMP.

Fotografowanie obrazu

Bez względu na jakość posiadanego aparatu fotograficznego warto postarać się o wykonanie jak najlepszego zdjęcia naszej pracy. W tym celu należy zwrócić uwagę na:

  • jak najlepsze równomierne oświetlenie obrazu, przy czym odradzam używania lampy błyskowej, ponieważ jej światło mocno odbija biel zagruntowanego płótna fragmentów cienko pokrytych farbą,
  • wykonanie zdjęcia z jak najniższą wartością ISO (np. ISO 80) w celu zminimalizowania szumów matrycy,
  • zadbanie o stabilną podstawę dla aparatu fotograficznego (statyw).

Na potrzeby przykładu wykonałem zdjęcie własnej pracy:

Zdjęcie do przykładu
Zdjęcie do przykładu

Jak widać jest ono mocno nie doświetlone, ponieważ źródłami światła są tylko dwie żarówki. Oprócz tego obraz jest nieco obrócony, a kolory zniekształcone. Warto byłoby go również nieco wyostrzyć. W dalszej części poradnika pokażę, jak obrobić takie zdjęcie w GIMP’ie, aby wyglądało jak najlepiej.

Obróbka zdjęcia

Obrócenie obrazu i kadrowanie

1. W pierwszej kolejności należy uruchomić program GIMP i otworzyć w nim zdjęcie naszego dziełka.

Krok 1: przygotowanie do pracy
Krok 1: przygotowanie do pracy

2. Jeżeli zdjęcie wymaga np. obrócenia, wówczas z poziomu menu Obraz→Przekształcenie należy wybrać odpowiednie przekształcenie.

Krok 2: przekształcenie
Krok 2: przekształcenie

3. Następnym krokiem jest obrócenie płaszczyzny obrazu w naszą stronę, czyli usunięcie zniekształcenia perspektywicznego. Pomocna do tego będzie siatka, której widoczność kontroluje się z poziomu menu Widok→Siatka (krzyżyk oznacza włączenie widoku siatki)

Krok 3: włączenie widoku siatki
Krok 3: włączenie widoku siatki

4. Przy wysokich rozdzielczościach zdjęcia siatka będzie początkowo nie widoczna, dlatego należy ją poprawnie skonfigurować. Służy do tego opcja menu Obraz→Skonfiguruj siatkę…, która otwiera okno dialogowe konfiguracji siatki.

Krok 4: konfiguracja siatki
Krok 4: konfiguracja siatki

5. Poziomy i pionowy rozmiar siatki ustawia się w drugiej grupie opcji, tj. grupie Odstępy. W pierwszym wierszu podajemy wartości w pikselach; w moim przypadku wybrałem odstęp 100 pikseli w pionie i poziomie. Uzyskana siatka jest wystarczająco szczegółowa do korekcji perspektywy.

Krok 5: konfiguracja siatki
Krok 5: konfiguracja siatki

6. Z doku narzędzi (u mnie lewy górny róg obszaru roboczego) wybieramy opcję Perspektywa .

7. Kliknięcie w zdjęcie spowoduje wyświetlenie w jego rogach czterech punktów kontrolnych, które należy ustawić w taki sposób, aby krawędzie naszego obrazu były równoległe do siatki. Gdy jesteśmy zadowoleni z ustawień, klikamy przycisk Przekształć.

Krok 7: korekcja perspektywy
Krok 7: korekcja perspektywy

8. Kolejne kroki nie będą już wymagały obecności siatki, dlatego można ją ukryć, odznaczając krzyżyk w menu Widok→Siatka.

9. Przekształcony obraz należy skadrować. Służy do tego opcja Kadrowanie w doku narzędzi programu GIMP. Po wybraniu narzędzia należy zaznaczyć na zdjęciu obszar, który zostanie skadrowany.

10. Krawędzie obszaru kadrowania można modyfikować dzięki punktom kontrolnym, które pojawiają się po zbliżeniu kursora myszy do którejś z krawędzi zaznaczenia. Dopasowujemy kadr w taki sposób, aby obejmował obraz, po czym klikamy w wykadrowany obszar.

Krok 9: kadrowanie
Krok 9: kadrowanie

Rozjaśnianie

1. Do rozjaśnienia obrazu najwygodniej użyć opcji menu Kolor→Poziomy…

Krok 1: Poziomy...
Krok 1: Poziomy…

2. Po jej wybraniu pojawi się okno dialogowe, w którym najistotniejszy dla nas jest wykres Poziomy wejściowe. Przedstawia on ilość pikseli przypadającą na daną wartość (inaczej: „jasność”) wyrażoną szarością poziomego paska umieszczonego bezpośrednio pod wykresem. Jeśli brzmi to skomplikowanie, nie przejmuj się. Pamiętaj jedynie, żeby:

  • lewy trójkątny suwak ustawić w miejscu, w którym wartości na wykresie zaczynają się pojawiać ,
  • prawy trójkątny suwak ustawić w miejscu, w którym wartości na wykresie znikają,
  • środkowy trójkątny suwak ustawić w miejscu, w którym wykres ma najwięcej środkowych wartości.

Poniższy ekran pokazuje przykładowe ustawienie dla mojego obrazu. Nie obowiązuje tutaj żadna reguła, więc nie bój się eksperymentować z ustawieniami.

Krok 2: Regulacja poziomów
Krok 2: Regulacja poziomów

3. Jeśli fotografowany obraz był oświetlony żarówką może zaistnieć potrzeba zmiany temperatury światła na chłodniejszą, aby odzyskać część kolorów. Do tego celu służy opcja menu Kolory→Temperatura światła….

Krok 3: Temperatura kolorów...
Krok 3: Temperatura kolorów…

4. Po jej uruchomieniu otworzy się okno dialogowe ustawień temperatury światła. W moim przypadku zależało mi na obniżeniu temperatury, dlatego przesuwałem dolny suwak (Docelowa temperatura) w lewo; przesuwanie w prawo powoduje ocieplenie kolorów. Edycję zatwierdza się przyciskiem OK.

Krok 4: Ustawienie temperatury kolorów
Krok 4: Ustawienie temperatury kolorów

Wyostrzanie

1. Jeśli uzyskany po obróbce obraz wydaje nam się niewyraźny, wówczas warto delikatnie go wyostrzyć tym bardziej, że nowy GIMP (od wersji 2.10) posiada ulepszone filtry uwydatniające. Jednym z nich jest filtr Filtry→Uwydatnianie→Sharpen (Unsharp mask).

Krok 1: Wyostrzanie
Krok 1: Wyostrzanie

2. W oknie dialogowym można dokonać edycji ustawień filtra i tak, aby wyostrzyć, należy przesuwać suwak Promień w prawo. Warto pamiętać, żeby nie przesadzić z wyostrzaniem, ponieważ mocno przetworzony obraz nie wygląda naturalnie.

Krok 2: Konfiguracja filtru wyostrzającego
Krok 2: Konfiguracja filtru wyostrzającego

Podsumowanie

Uzyskany w wyniku obróbki obraz powinien być wyraźniejszy, a część kolorów odzyskana. Jeśli jednak nie satysfakcjonuje Cię wynik i nie dysponujesz profesjonalnym sprzętem fotograficznym, wówczas może zainteresuje Cię mój inny wpis, w którym pokazuję jak skanować duże obrazy, a następnie łączyć je w jedną całość za pomocą darmowego programu komputerowego Hugin.

Jak oceniasz przydatność artykułu? 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Brak ocen)

Loading...

Stopka