Granica: darmowa gra HTML5

Mam ogromną przyjemność zaprezentować swój najnowszy projekt: grę komputerową Granica.

Nie jest to typowa gra, lecz tzw. „poważna”, ponieważ użyłem pryncypiów gry komputerowej do stworzenia interaktywnego środowiska, w którym gracz może obserwować skutki swoich decyzji.

W „Granicy” gracz wciela się w postać strażnika Unii Europejskiej, którego zadaniem jest zabijanie terrorystów usiłujących przekroczyć granicę. W pierwszym etapie gry mój projekt nie różni się niczym od innych tego typu gier. Podobnie w drugim, gdy jako utrudnienie pojawiają się niewinni uchodźcy. Zabijanie niewinnych wiąże się z pozostawieniem ciała na plaży, oraz z losową karą  znacząco utrudniającą rozgrywkę. Prawdziwy sens gry pojawia się dopiero w trzecim etapie, gdy różnica między terrorystami i uchodźcami zaciera się. Gracz ma ułamek sekundy na decyzję, czy strzelać dalej, ryzykując śmierć niewinnych, czy wszystkich oszczędzić, co w konsekwencji doprowadza do brzemiennego w skutkach ataku terrorystycznego. Oba rozwiązania doprowadzają do porażki, czego wyrazem jest treść artykułu w fikcyjnej gazecie.

U podstaw powstania gry leży chęć wskazania bezsensowności jednostronnych i bezkrytycznych prób rozwiązania problemu uchodźców, wyrażających się z jednej strony w bezwzględnym zakazie wstępu, zaś z drugiej bezkrytycznym udzielaniu pomocy wszystkim bez wyjątku. Pierwsze rozwiązanie poważnie kwestionuje sens humanistycznych wartości, drugie zaś naraża na niebezpieczeństwo niewinnych ludzi. Gra ma skłaniać do refleksji, sugerować, że rozwiązania należałoby szukać gdzieś po środku. Podsumowując, problem uchodźców wymaga kompromisu wypracowanego na drodze współpracy, nie zaś pojedynczego bohatera reprezentującego jedną z możliwych stron. To pragnąłem pokazać w swojej grze.

Oceń tekst: 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Brak ocen)

Loading...