Obrazy algorytmiczne: Bubble Sort

Obrazy algorytmiczne to seria prac malarskich przedstawiających procesy zachodzące w oprogramowaniu urządzeń elektronicznych – komputerów, smartfonów, tabletów, etc. Kluczową rolę w powstawaniu obrazu odgrywa napisany przeze mnie program komputerowy, którego wynik działania przenoszę na płótno tradycyjnymi technikami malarskimi, tj. przy użyciu pędzli, farb artystycznych i emulsyjnych, taśm maskujących itd. Przykładem obrazów algorytmicznych jest seria prac wykorzystująca algorytm GCD oraz prezentowana nowa seria wykorzystująca algorytm sortowania bąbelkowego, tzw. Bubble Sort.

Problem sortowania jest jednym z podstawowych problemów w informatyce. Pojawia się wszędzie tam, gdzie trzeba uporządkować dane m.in. w celu ich wydajniejszego przeszukiwania, lub zwiększenia przejrzystości. Jednym z wielu możliwych rozwiązań jest algorytm sortowania bąbelkowego.

Obrazy przedstawiają proces sortowania w taki sposób, że każdy wiersz to kolejny krok (iteracja) algorytmu wykonywanego na zbiorze danych zawartych w tym wierszu. Najlepiej widać to wtedy, gdy porówna się ułożenie elementów pierwszego wiersza z ostatnim, gdzie dane są posortowane w porządku od najmniejszego do największego.

Manipulowanie parametrami takimi jak: liczba elementów zbioru, sposób prezentacji wartości i warunki początkowe otwierają szeroki wachlarz form, które będę odkrywał w kolejnych obrazach.

Obrazy algorytmiczne łączą ze sobą dziedziny malarstwa i informatyki. Są próbą przedstawienia rzeczywistości zdominowanej przez technikę, czyniąc ją bardziej zrozumiałą dla współczesnego odbiorcy.

Oceń tekst: 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Brak ocen)

Loading...