Wirtualna wystawa „Capture the Future(s): Our Bio-tech Planet”

W dniach od 27 czerwca do 1 lipca w ramach Plant Biology Europe 2021 odbyła się wirtualna wystawa Capture the Future(s): Our Bio-tech Planet prezentująca prace artystów polskich i zagranicznych tworzących w duchu art & science. Zarówno wystawę, jak i towarzyszące jej wydarzenia, organizowała fundacja Art & Science Synergy, z którą mam przyjemność współpracować.

Wystawa łączy ze sobą światy sztuki, nauki i innowacji przez promocję artystów, których dzieła powstają we współpracy z badaczami takich dziedzin nauki, jak biologia czy biotechnologia. Z uwagi na panujące obostrzenia, zaprojektowaliśmy ją z myślą o przeniesieniu w przestrzeń wirtualną za pomocą dedykowanej strony internetowej, oraz aplikacji mobilnej wykorzystującej rozszerzoną rzeczywistość (AR). Oba media wzajemnie się uzupełniają, więc aby czerpać z doświadczenia jak najwięcej, warto zarówno obejrzeć stronę, jak i ściągnąć apkę (dostępną na Androida oraz iOS).

Stronę wystawy otwiera trailer (widoczny również we wpisie) stworzony według pomysłu dr. Karoliny Wlazło-Malinowskiej, na potrzeby którego stworzyłem model korzenia, animację oraz muzykę. Tuż po animacji pojawia się interaktywny model z węzłami, których kliknięcie przenosi do renderowanego wnętrza korzenia, skąd możliwe jest zwiedzanie wystawy. Nawigacja odbywa się za pomocą widocznych w interfejsie strzałek, lub za pomocą przesuwanego menu umieszczonego u dołu strony. Daje to możliwość poznania wybranych eksponatów, inne są dostępne wyłącznie w aplikacji AR.

Aplikacja AR (augmented reality) daje możliwość obejrzenia prac w przestrzeni otaczającej widza. Po osadzeniu głównego korzenia, widz porusza się między węzłami, aby wybrać dzieło, któremu chce przyjrzeć się z bliska. Moją rolą w tym przedsięwzięciu była implementacja eksponatów oraz współpraca z artystami przy przenoszeniu ich twórczości na platformę AR. Jestem również autorem ostatnich aktualizacji.

Zapraszam gorąco do zwiedzania tej niezwykłej wystawy!

 

Odpowiedz:

Twój adres email nie będzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.